DOMOTEX Çin

 10 - 14 Ekim, 2019  Şangay, Çin

Her yıl 40 bin ziyaretçinin katıldığı Şangay’da gerçekleştirilen DOMOTEX China, Çin iç pazarına hitap eden en büyük fuar. Katılımcıların yüzde 75’ini Çinli alıcıların oluşturduğu fuara katılımla ülke pazarında etkinliğini artırmayı hedefleyen Türkiye Halı Sektörü, İHİB öncülüğünde fuara katılıyor.

Dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi Çin’de buna paralel olarak şehirleşme de artıyor. Ülkedeki yoğun nüfusun ekonomik gelirinin yükselmesiyle hızlanan yapılanma faaliyetleri yeni yaşam alanları ve ihtiyaçları da kaçınılmaz kılıyor. Ülkedeki potansiyelin farkında olan üreticiler son yıllarda Çin’e yönelmiş durumda. Halı ve yer döşemeleri sektörü de bunlardan biri. 


DOMOTEX China’da Öne Çıkanlar

  • Son olarak 1000’in üzerinde firmanın katıldığı fuar her yıl 40 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.
  • Ziyaretçilerin neredeyse yüzde 75’ini Çinliler oluşturuyor.
  • Çin’de yapılanmanın hızlanmasıyla artan ihtiyaçlar ülkeyi cazip kılıyor.
  • Çin kırsalında yaşayan 350 milyonluk nüfusun 2025’e kadar şehirlere yerleşmesi bekleniyor.
  • Çin kırsalında yaşayan 350 milyonluk nüfusun 2025’e kadar şehirlere yerleşmesi bekleniyor.
  • Fuara katılan her 3 ziyaretçiden ikisi firmalarına alım yapma yetkisi olan ziyaretçiler.
  • Her 4 ziyaretçiden 3’ü fuarın ticaretleri için çok önemli olduğunu düşünüyor.
  • Her 5 ziyaretçiden 4’ü ise fuarda alım yetkisine sahip ziyaretçiler.

Dünyanın farklı yerinden üretici ve alıcıları buluşturan, halı sektörünün en önemli fuarı Domotex,1999 yılından bu yana Çin’in Şangay kentinde de düzenleniyor. Gelişen ekonomisiyle büyük bir potansiyeli barındıran Çin ve Asya Pasifik ülkelerine ulaşmanın yolu Domotex China’dan geçiyor. İhracatı artırmanın yollarını arayan Türkiye halı sektörü de İstanbul Halı İhracatçıları Birliği öncülüğünde fuara katılmaya hazırlanıyor. Gelecek yıl 27-29 Mart tarihleri arasında düzenlenecek fuara Türk pavyonu ile milli katılım gerçekleştirecek olan İHİB hazırlıklara başladı. Birliğin Başkanı Uğur Uysal ve İHİB Yönetim Kurulu Üyeleri son olarak 24 Mart’ta düzenlenen fuara katılarak, karşılaştırma ve tanımlama çalışmaları yürüttü. Domotex China ile ilgili izlenim ve görüşlerini aktaran İhib yönetim kurulu üyeleri, katılımcıların yüzde 75’ini Çinli alıcıların oluşturduğu fuara katılımla ülke pazarında aktif hale geleceklerini söyledi.

Çin pazarına giriş Domotex’ten geçiyor.Her yıl 40 bin ziyaretçinin katıldığı Domotex China’nın ziyaretçi profilinin profesyonellerden oluştuğuna dikkat çeken İhib yönetimi ,ülkenin her geçen gün hızla gelişen ekonomisinin tüketici kitlesini artırdığını, yapılanma faaliyetlerinin hız kazanmasıyla özellikle halı ve yer döşeme alanında yüksek bir potansiyelin oluştuğunu belirtti.

İhib Yönetin Kurulu, “24 Mart’ta düzenlenen fuara karşılaştırma ve yorumlama yapmak için İHİB heyeti olarak katıldık. Hedefimiz Çin’in iç pazarına yönelmek.Ülkedeki zenginliği paylaşmak. 1999 yılından bu yana düzenlenen fuara yılda ortalama 40 bin ziyaretçi katılıyor. Katılımcıların büyük bir çoğunluğunu, neredeyse 30 binini
ise Çinli ziyaretçiler oluşturuyor.

Fuar özellikle Çin’in iç pazarına hitap ediyor. Şangay da uluslararası alanda fuar şehri olarak anılıyor. Domotex China ülkedeki en büyük ve etkili halı fuarı. Çin’in hareketini yakalamak için önemli bir fuar” diye konuştu. İHİB olarak 27-29 Mart 2012’de düzenlenecek Domotex China’ya Türk pavyonunda milli katılım gerçekleştireceklerini kaydeden İhib Yönetim Kurulu , firmaların fuara yoğun ilgi göstermesinin beklendiğini söyledi.

79 ülke 40 bin ziyaretçi Son olarak 22-24 Mart’ta tarihleri arasında düzenlenen Domotex China’yı değerlendiren İhib Yönetim Kurulu , fuara bu yıl 1000’in üzerinde firmanın katıldığını belirtti. Geçtiğimiz yıl 97 bin metrekare olan fuar alanının artan katılım taleplerini karşılamak için yüzde 15 genişletilerek 107 bin metrekareye çıkarıldığını ifade eden  İhib Yönetim Kurulu , “Domotex China’ya, ithalatçı, ihracatçı, perakendeci, iç mimar ve dekoratör gibi farklı alan ve sektörlerden profesyonel firma ve ziyaretçiler katıldı” diye konuştu. 

Fuara ilişkin hazırlanan değerlendirme raporunda ise Domotex China’ya katılımın geçtiğimiz yıllara göre daha iş odaklı hale geldiği değerlendirildi.Katılan kitlenin geçmiş yıllara göre çok daha profesyonel ve satın alma konusunda üst düzey yetkililerden oluştuğu belirtildi. Halı salonlarının olduğu bölümlerde sergilenen İran halısı ise fuarın en ilgi çeken ürünlerinden biri oldu. 

Fuarda öne çıkan bir diğer kavram ise “Çevreci,sürdürülebilirlik ve düşük karbon” oldu. Çin’de yapı sektörün patlama yaşamasının Domotex China’ya olan katkısı ise gözlerden kaçmadı. Nitekim fuara katılan ülkeler arasında Belçika, ABD, Almanya, Hindistan, İran, Hollanda ve Tayvan gibi ülkelerde birçok firma ve ziyaretçi vardı. Çin ise katılımcı kitlenin yüzde 30’unu oluşturuyordu. Bu oran Çin ve Asya Pasifik ülkelerinde ticari faaliyet göstermek isteyen firmalar için Domotex China’nın doğru bir seçim olduğunu kanıtlarken, bölgede halı ve yer döşemeleri alanında yükselişin de göstergesiydi. Domotex China’da fuara paralel olarak farklı etkinlikler de düzenlendi.

“Wood Flooring Forum – Ahşap Parke Forumu” farklı ülkelerden 350 işadamını bir araya getirerek Doğu ve Batı’yı buluşturdu. ABBS Sürdürülebilir Bina Tasarımı ve Teknoloji Forumu’nda ise 300 ünlü mimar bir araya geldi. 

Neden Çin, Neden Şangay?

Hızla şehirleşen Çin’de oluşan yeni yaşam alanları nüfus yoğunluğu ve hızlanan yeniden yapılanma faaliyetleri, üreticilerin de iştahını kabartıyor. Asya Pasifik’in
en büyük ticari halı ve yer döşemeleri fuarı Domotex China,düzenlenmeye başladığı 1999 yılında bu yana her yıl büyüyor. Fuara katılan her üç ziyaretçiden 2’si satın almaya doğrudan yetkisi olan katılımcılardan oluşuyor.

Her 4 ziyaretçiden 3’ü ise fuarın işleri için çok önemli olduğunu söylüyor. Her 5 ziyaretçiden 4’ü ise Domotex China’nın sağladığı fırsatlardan yararlanarak yeni iş
bağlantıları kurduğunu ve sipariş aldığını belirtiyor. Bu oran genele vurulduğunda, fuara katılan 40 bin ziyaretçiden 30 bininin sipariş verdiği anlamına geliyor. Çin’in en büyük kenti olan Şangay, ticari hayatının yanı sıra son dönemde yaptığı küresel etkinliklerle de öne çıkıyor. Her yıl düzenlenen etkinliklerin sayısı artarken Şangay giderek uluslararası bir fuar şehri olarak anılıyor.

Çin pazarında potansiyel yükseliyor.Nüfus yoğunluğu, ekonomik gücü, ticaret hacmi Çin pazarını en çekici yapan üç ana neden. Ayrıca, Çin’in kırsal kesimlerinde yaşayan 350 milyonluk nüfusun 2025 yılana kadar ülkenin şehirlerine yerleşmesi bekleniyor. Bu süreye kadar Çin’deki 6 şehirde nüfusun 20 milyonun üzerinde olması
bekleniyor. Aynı sürede ülkedeki 221 şehirde ise 1 milyonun üzerinde bir çalışan nüfus oluşacağı öngörülüyor. Çin’de bina inşaatı da giderek artıyor. Bu da özellikle ev tekstili ve halı sektörü için ciddi bir potansiyel anlamına geliyor.

Gelecek 10 yıl içinde ofis, lojistik tesislerin 3 ila 5 kat arasında büyümesi beklenen Çin, bu sektörler için büyük potansiyel oluşturuyor.


Konu ile ilgili birliğimizden daha detaylı bilgi almak için lütfen İletişim sayfasındaki form aracılığı ile bize yazın.


Kapat

Dil