İHİB 12. ULUSAL HALI TASARIM YARIŞMASI – 2018

Türk Halı sektörünün yaratıcı gücünün yükselmesi, özgün tasarımlarını yaratma ve satma isteklerinin güçlendirilmesi, bu kurumlardaki öğrencilerin sektöre hızla kazandırılması ve yetenekli gençlerimizin ve özgün tasarımların teşvik edilmesi amacı ile her yıl Halı Tasarım Yarışması düzenlemektedir. Yarışma’nın 12.si görkemli bir törenle 27 Ekim 2018 Cumartesi akşamı Renaissance Polat İstanbul Hotel’de gerçekleştirilmiştir. Yarışma İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Yarışmanın duyurusuna Kasım 2017 de başlanmış olup, yarışmaya çeşitli okullardan toplamda 87 nitelikli başvuru alınmıştır.

04 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen ön eleme aşamasında 87 adet başvuru dosyası yarışmacı isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde jüri ön değerlendirmesine tabi tutulmuş ve ön değerlendirme sonucunda 15 dosya jüri elemesini geçerek 2. Jüri değerlendirmesine katılma hakkı kazanmıştır.

05 Haziran 2018 tarihinde yapılan ikinci jüri değerlendirmesinde ise ilk jüriyi başarıyla geçen 15 dosyanın sahibi mülakata davet edilmiş, yarışmacılardan kendilerini, dosyalarını ve tasarımlarını jüriye tanıtmaları beklenmiştir. Dosyalar tasarımcının yaratıcılık düzeyi, tasarımın özgünlüğü ve yeniliği, malzeme tasarım ve malzeme-tasarım uyumu, tasarımların halıya dönüştürülebilir olması, tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması gibi kriterlere göre incelenerek 100 puan üzerinden puanlandırılarak değerlendirilmiştir. 2. Jüri tarafından gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda ise 15 yarışmacının dosyaları değerlendirilerek ilk 8 tasarımcı belirlenmiştir.

Yapılan elemeler sonrasında seçilen 8 finalistin tasarımları, her bir yarışmacı masrafları İHİB bütçesinden karşılanmak koşulu ile kendileri tarafından üretilmiştir. Üretim aşamasında yarışmacıların üreticiler ile buluşturulması ve gerekli malzemelerin sağlanması hususunda İHİB yarışmacılara maddi manevi destek olmuştur.

27 Ekim 2018 tarihinde yapılan, ilk 3 finalistin belirlendiği final jürisi çok geniş katılımlı yapılmış olup jüride sektörün önemli temsilcilerine, yerli-yabancı tasarımcılara ve üniversite öğretim görevlilerine yer verilmiştir.

Final jüri değerlendirmesinde 8 finalistin halılarının üretim öncesi pafta hali ve üretilmiş halı hali incelenerek 100 üzerinden puanlandırılmıştır. Final değerlendirmesinde tasarımcının yaratıcılık düzeyi, tasarımın özgünlüğü ve yeniliği, malzeme tasarım ve malzeme-tasarım uyumu, tasarımların halıya dönüştürülebilir olması, tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması gibi kriterlere bakılarak puanlama yapılmıştır. Final sonuçları ise, 2. Jüri puanının %40’ı, final jüri puanının %60’ı toplanarak elde edilmiştir. Tasarımlarından ilk üçe girmeye hak kazananlar yapılan ödül töreninde açıklanmıştır.

Açılış konuşmalarından sonra Halı sektörüne verdikleri emeklerle, ihracat hacimlerine göre sıralanmış 40 ihracatçı firmaya Platin İhracat Ödülleri verilmiştir. Ödüller Dokuma Makine Halısı kategorisi, Tufting Duvardan Duvara Makine Halısı kategorisi, Kadife Halı ve Seccade kategorisi ve El Halısı kategorisi olmak üzere dört ayrı kategoride dağıtılmıştır. 2018 Yılın Halıcısı ödülü Knotisse Halı firmasından Burak AYDOĞAN’a verilmiştir.

Sektör temsilcilerinden, Akademisyenlerden ve Tasarımcılardan oluşan çok değerli jüri üyelerinin puanlamaları sonucunda belirlenen yarışmanın kazanan isimleri aşağıdaki şekildedir.

  1. Gülbahar GÜMÜŞTEN
  2. Büşra AKÇAY
  3. Fatma BÜYÜKSOFUOĞLU

Konu ile ilgili birliğimizden daha detaylı bilgi almak için lütfen İletişim sayfasındaki form aracılığı ile bize yazın.

Kapat

Dil