İHİB 13. ULUSAL HALI TASARIM YARIŞMASI – 2019

Türk Halı sektörünün yaratıcı gücünün yükselmesi, özgün tasarımlarını yaratma ve satma isteklerinin güçlendirilmesi, bu kurumlardaki öğrencilerin sektöre hızla kazandırılması ve yetenekli gençlerimizin ve özgün tasarımların teşvik edilmesi amacı ile her yıl Halı Tasarım Yarışması düzenlemektedir. Yarışma’nın 13.sü görkemli bir törenle 27 Ekim 2018 Cumartesi akşamı Renaissance Polat İstanbul Hotel’de gerçekleştirilmiştir. Yarışma İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Yarışmanın duyurusuna 2018’de başlanmış olup, yarışmaya çeşitli okullardan 50’nin üzerinde başvuru gelmiştir.

22 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen ön eleme aşamasında yarışmacı isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde jüri ön değerlendirmesine tabi tutulmuş ve ön değerlendirme sonucunda 21 dosya jüri elemesini geçerek 2. Jüri değerlendirmesine katılma hakkı kazanmıştır.

24 Mayıs 2019 tarihinde yapılan ikinci jüri değerlendirmesinde ise ilk jüriyi başarıyla geçen 21 dosyanın sahibi mülakata davet edilmiş, yarışmacılardan kendilerini, dosyalarını ve tasarımlarını jüriye tanıtmaları beklenmiştir. Dosyalar tasarımcının yaratıcılık düzeyi, tasarımın özgünlüğü ve yeniliği, malzeme tasarım ve malzeme-tasarım uyumu, tasarımların halıya dönüştürülebilir olması, tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması gibi kriterlere göre incelenerek 100 puan üzerinden puanlandırılarak değerlendirilmiştir. 2. Jüri tarafından gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda ise 21 yarışmacının dosyaları değerlendirilerek ilk 8 tasarımcı belirlenmiştir.

Yapılan elemeler sonrasında seçilen 8 finalistin tasarımları, her bir yarışmacı masrafları İHİB bütçesinden karşılanmak koşulu ile üretilmiştir. Üretim aşamasında yarışmacıların üreticiler ile buluşturulması ve gerekli malzemelerin sağlanması hususunda İHİB yarışmacılara maddi manevi destek olmuştur.

23 Ekim 2019 tarihinde yapılan, ilk 3’ün belirlendiği final jürisi çok geniş katılımlı yapılmış olup jüride sektörün önemli temsilcilerine, yerli-yabancı tasarımcılara ve üniversite öğretim görevlilerine yer verilmiştir.

Final jüri değerlendirmesinde 8 finalistin halılarının üretim öncesi pafta hali ve üretilmiş halı hali incelenerek 100 üzerinden puanlandırılmıştır. Final değerlendirmesinde tasarımcının yaratıcılık düzeyi, tasarımın özgünlüğü ve yeniliği, malzeme tasarım ve malzeme-tasarım uyumu, tasarımların halıya dönüştürülebilir olması, tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması gibi kriterlere bakılarak puanlama yapılmıştır. Tasarımlarından ilk üçe girmeye hak kazananlar yapılan ödül töreninde açıklanmıştır.

Açılış konuşmalarından sonra Halı sektörüne verdikleri emeklerle, ihracat hacimlerine göre sıralanmış 40 ihracatçı firmaya Platin İhracat Ödülleri verilmiştir. Ödüller Dokuma Makine Halısı kategorisi, Tufting Duvardan Duvara Makine Halısı kategorisi, Kadife Halı ve Seccade kategorisi ve El Halısı kategorisi olmak üzere dört ayrı kategoride dağıtılmıştır.

Sektör temsilcilerinden, Akademisyenlerden ve Tasarımcılardan oluşan çok değerli jüri üyelerinin puanlamaları sonucunda belirlenen yarışmanın kazanan isimleri aşağıdaki şekildedir.

  1. Berke AŞIK
  2. Rabia KARAGÜZEL
  3. Sultan GÜRBÜZER
Kapat

Dil