EUROMED

BARCELONA DEKLARASYONU – AVRUPA-AKDENİZ SERBEST TİCARET ALANI

PAN-AVRUPA-AKDENİZ MENŞE KÜMÜLASYONU SİSTEMİ

Kasım 1995’te Türkiye’nin de dahil olduğu 12 Akdeniz ülkesi ve AB üyesi ülkelerin katılımı ile imzalanan Barcelona Deklarasyonu kapsamında 2010 yılına kadar Avrupa – Akdeniz bölgesinde bir Serbest Ticaret Alanı oluşturulması öngörülmektedir.

Bu deklarasyonla başlatılan Barcelona Sürecinin amacı karşılıklı olarak birbirleri üstünde olumlu ya da olumsuz etkileri olan Avrupa Birliği ve Akdeniz Bölgesinin refah ve istikrarını güçlü bağlarla birbirine bağlayarak ortak bir refah alanı oluşturmaktır.

Barcelona Sürecinin, üç temel unsuru içinde, ekonomik ortaklık boyutu 2010 yılına kadar Avrupa-Akdeniz Serbest Ticaret Alanı oluşturulması gibi somut ve kapsamlı bir amacı hedeflemesi nedeniyle en önemli unsur olarak ortaya çıkmaktadır.

Barcelona Deklarasyonu ile taraflar, 2010 yılına kadar Barcelona Sürecine taraf bütün ülkeler arasında ikili serbest ticaret anlaşmaları imzalanması yolu ile EUROMED bölgesinde bir Serbest Ticaret Alanı oluşturulması hedefi üstünde uzlaşmışlardır.

2010 yılında bu hedefe ulaşılabilmesi halinde, Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerinin AB’ne üyeliğiyle birlikte yaklaşık 40 üyeli ve 800 milyon tüketiciye sahip bir serbest ticaret alanı oluşacaktır.

Pan-Avrupa Menşe Kümülasyonu Sisteminin Akdeniz ülkelerine teşmiliyle oluşturulacak olan Avrupa-Akdeniz Menşe Kümülasyonu Sistemi sayesinde EuroMed Serbest Ticaret Alanına üye ülkelerin üreticileri, ürettikleri ara malları daha kolay pazarlayabilecekleri gibi üretim maliyetlerini de düşürebileceklerdir.

PAN-AVRUPA-AKDENİZ MENŞE KÜMÜLASYONU SİSTEMİ (PAAMK) İÇİN TIKLAYINIZ.

PAN AVRUPA AKDENİZ MENŞE KÜMÜLASYON SİSTEMİ’NDE (PAAMK) MENŞE İSPAT BELGELERİNİN DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN TEMEL ESASLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

Konuya ilişkin diğer belgeler:

Kapat

Dil