Sayın üyemiz,

Ticaret Bakanlığından alınan yazıda Bağdat Ticaret Müşavirliğinden alınan yazıya atfen Irak Merkezi Standardizasyon Kalite ve Kontrol İdaresi (COSQC) tarafından uygunluk değerlendirme sertifikası düzenleme konusunda yetkilendirilen kuruluşlar listesinde değişiklikler yapıldığı, “Intertek, HQTS China” ve “Geo Chem Middle East” firmalarının yetkilerinin iptal edildiği, bu alanda yetkili tek kuruluşun 15.02.2023 tarihi itibarıyla “B.V. Bureau VERITAS France” olduğu bildirilmektedir.

Yazıda devamla, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Irak Merkezi Hükümeti (IMH) arasında ticaret alanında teknik mevzuat ve uygulamalara ilişkin farklılıklar bulunduğu, IKBY’nin Intertek firması ile sözleşmesinin devam ettiği ve uygunluk değerlendirmesi alanında IMH ile IKBY’nin farklı kuruluşları yetkilendirmesi sebebi ile Irak’a ihracat yapan firmaların geçişlerde sıkıntılar yaşayabileceği ifade edilmektedir.

Öte yandan, mezkur duruma ilişkin IKBY Bölgesinden Musul ve Kerkük’e geçiş noktalarında görevli Kuzey Gümrük Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmede, Intertek firmasının IMH ile sözleşme yenilememesinin sonucu olarak IKBY bölgesinden gelen uygunluk belgesine tabi tüm ürünlerden numune alınarak Bağdat’a analize gönderildiği, analiz sonucunun çıkmasının gıda ürünlerinde bir hafta, kimyasal ürünlerde iki ay sürdüğü, analizi yapılamayan ürünlerin geri çevrildiği ve bu nedenle TIR’ların gümrükte uzun süre beklediği belirtilmektedir. Söz konusu uygulamalara yönelik ilave bilgi için Bağdat Ticaret Müşavirliği (bagdat@ticaret.gov.tr) ile iletişime geçilebileceği bildirilmektedir.

Yukarıdaki hususları bilgilerinize sunarız ve konuya ilişkin varsa yaşağıdığınız sorunların 8 Ağustos 2023 Salı günü saat 12:00’ye kadar hali@itkib.org.tr adresine iletilmesini rica ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Dil