Sayın Üyemiz,

Kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak ve ihracat ailemize yeni firmalar kazandırmak için TİM WINGS (Women International Networking and Global Sales) Projesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen tanıtım toplantısında paylaşılmıştır. TİM Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Çalışma Grubu bünyesindeki Kadın İhracatçıyı Güçlendirme Komitesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen TİM WINGS, önümüzdeki dönemde bu başlık altında projelerini çeşitlendirmeye devam edecektir.


TİM WINGS çatısı altında, Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile bir ilk olarak başlatılan ‘İhracatta Kadını Destekleme Projesi’ kapsamında, girişimci belgesi olan kadın ihracatçılar için 13 milyar liralık finansman destek paketi açıklamıştır. Dört kurumun iş birliğinde hazırlanan ve Ek 1’de detayları sunulan proje kapsamında, ilgili kriterleri sağlayan firmalara Türk Eximbank mevcut faiz oranının 4 puan altında, 3 yıla kadar vadeli 4 milyar TL ve 10 yıla kadar vadeli 200 milyon dolarlık uygun faizli kredi imkânı sunacaktır. İGE A.Ş ise söz konusu firmalara 2,3 milyar liralık kefalet desteği sağlayacaktır. Buna göre, %1,25 olan kefalet komisyonu bu firmalar için %1’e indirilmiş olup 2 bin liralık başvuru ücreti alınmayacaktır.


Kadın girişimci belgelendirme başvurusu TSE web sitesi üzerinden yapılacaktır. Kadın girişimciliği ile ilişkili ortak tanımları ve söz konusu işletmelerin sahiplik, mülkiyet ve yönetiminin kadın girişimcilerde olduğunun belirlenmesi ve standart bir kavram oluşturulması amacıyla hazırlanan ve detayları Ek 2’de paylaşılan “TSE K 645: Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri’ne” başvuracak firmaları aşağıdaki süreç beklemektedir:


https://www.tse.org.tr/hizmet-yeterlilik-belgelendirme/ linkinden firma bilgileri ile başvuru yapılması


Başvuru tamamlandıktan sonra TSE yetkilileri tarafından firmayla irtibata geçilmesi ve yerinde denetim için firmadan randevu alınması


Randevu sonrası yerinde firma denetiminin ardından belgelendirme kriteri alınmasıyla ilgili durum sonuçlandırılması


Bilginize sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Dil